HTML

'THAT GOVERNMENT IS BEST WHICH GOVERNS LEAST.'

legutóbbi hozzászólások

  • bandiras2: Most látom csak a dátumot. Kissé le vagyok maradva... (2021.02.15. 20:30) Ayn Rand: Fogoly lelkek. Mikor lesz újrakiadás?
  • 957: Helló szerintem is faszság az alanyi jogú állami juttatás, (alaból) de a csirkefejért sorba álló ... (2010.01.01. 18:52) Tessék választani!
  • luckyfighter: már bizonyos hogy a leköszönő bajnai kormány is hasznosítja az észt szagügyi minisztérium tárcaköz... (2009.12.30. 22:57) Fingadó
  • Aptyuka2: Én is nagyon sajnálom. Sok sikert kívánok! (2009.01.13. 14:22) Függöny
  • Toxicus: @Friend of Liberty: Ilyen hozzászólás után kritizálod valaki stílusát? Az olcsó ironizálásod is cs... (2009.01.08. 18:28) Nő a tét

Bűnbakképzés

2006.10.26. 01:33 :: Friend of Liberty

Egyesek meg vannak róla győződve, hogy az Egyesült Államok konfliktuskereső külpolitikája miatt olyan a nemzetközi helyzet, amilyen, ha viszont Uncle Sam visszafogta volna magát, most nem ott tartanánk, ahol éppen tartunk. Egy gond van ezzel az állásponttal, mégpedig az, hogy komolyan gondolják, miközben teljesen nyilvánvaló, hogy nem lehet komolyan venni. Az Egyesült Államok hibáztatása ugyanis mindig a legegyszerűbb megoldás. Függetlenül attól, hogy valóban hibáztatható-e valamiért, esetleg éppen ellenkezőleg…

8 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://friendofliberty.blog.hu/api/trackback/id/tr81488494

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ismeretlen_28580 2006.10.26. 03:45:06

Én nem tudom, hogy mit gondolnak "egyesek", de hogyha az USA nem támogatott volna évtizedeken keresztül és nem támogatna még most is elnyomó rezsimeket a Közel-Keleten és nem rohanta le volna hamis indokkal egykori szövetségesét, akkor most más lenne a geopolitikai helyzet. A mai Irán, és a mai Irak is az USA tevékenységének köszönhetően olyan, amilyen. Ebbe nemcsak az utolsó 5, hanem az 50 év tartozik bele. Érdemes lapozgatni picit a két ország történelmét. A preventív háborúért, amit az USA csinált, a németeket elítélték a nürnbergi perben(http://www.globelaw.com/Iraq/Preventive_war_after_iraq.htm): The Nuremberg Tribunal observed that “[w]ar is essentially an evil thing. Its consequences are not confined to the belligerent states alone, but affect the whole world. To initiate a war of aggression, [4] therefore, is not only an international crime; it is the supreme international crime differing only from other war crimes in that it contains within itself the accumulated evil of the whole.”[5]

sorsolya 2006.10.27. 21:17:14

Szerintem felesleges folyton a preventív háború jogosságával foglalkozni. Nyilván azért dobták be az amerikaiak, hogy így hátha mégis átcsúszik a BT-n. Éppenséggel akár jogilag át is csúszhatott volna (pl. ha holnap Észak-Korea bejelenti, hogy holnapután támad?), Hitler ide vagy oda (ami különben is durva hasonlítgatás) politikailag nem ment. Nem ez a baj. A BT is olyan, amilyen, és a nemzetközi jog is, egy külső fék és ellensúly nélküli világhatalom pedig még mindig nem teljesít annyira rosszul mint amennyire megtehetné. (Kétségtelen, meglehetősen rosszul teljesít, különösen a saját mércéi szerint. Felháborodni lehet és kell is, de csodálkozni nem, legalábbis mindaddig, amíg másnak, szerencsés esetben pl. az EU-nak nincsen megfelelő, ellensúlyt képező katonai ereje. Szerintem ez ilyen egyszerű.) Ami számomra ijesztő, az az, hogy úgy tűnik, az irakiak mint olyan mégsem tudnak mit kezdeni az importált eséllyel a szabadságra. Őszintén, én ezt nem tudom, de biztos, hogy nem akarom elhinni. A végén még kiderül, hogy mondjuk Hegelnek van igaza, és nem Kantnak. És akkor sokkal nagyobb bajban vagyunk, mi is, személy szerint itt, de arról már véletlenül nem Bush tehet. Mellesleg: hibáztatta-e volna az Egyesült Államokat bárki a pálfordulásért, ha mondjuk '56-ban beavatkozik? Hisz nem sokkal előtte Magyarország ellensége volt, a Szovjetunió pedig szövetségese. Ennél azért összetettebb a dolog. Pl. közbejött egy hidegháború. Bizonyos értelemben (a tiédben) majdnem minden ország ma a világon olyan, amilyenné az USA vagy a Szovjetunió tette.

Ismeretlen_28580 2006.10.28. 00:21:46

Az ENSZ-ről nekem sincs nagy véleményem, de az USA kettős mércéi akkor is zavarnak. Az irakiak azért nem tudnak mit kezdeni az "importált eséllyel", mert a hadsereg feloszlatásával és hosszú pancserkedéssel az amcsik hagyták, hogy anarchiába csússzon az ország. A kialakult hatalmi vákuumban aztán addig csinálták a merényleteket a fundik, amíg sikerült egymásnak ugrasztani a különben sem túl baráti viszonyt ápoló siítákat és szunnitákat (nomeg a kurdok is ott vannak ugye). Most pedig benne csücsül 140 000 amerikai katona egy vallási-etnikai alapú konfliktus közepében, a lakosság pedig nem azzal foglalkozik, hogy kire szavazzon, hanem hogy az etnikai alapon gyilkoló/emberrabló/kínzó bandák elől hova meneküljön. Ezrek halnak meg havonta és százezrek menekültek eddig külföldre... Mindig tartsuk észben, hogy Irak nem igazi nemzet, legalábbis nem jobban, mint Jugoszlávia volt. Egy ilyen helyzetben az emberek szinte bárkit elfogadnak, aki biztonságot ígér nekik, még akkor is, ha a vallási szélsőségesek nézetei nem bírnak azért annyira széles tömegbázissal. Magyarország és az USA viszonya abban különbözik Irak/Irán és az USA viszonyától, hogy azért utóbbiakban az USA hadserege és titkosszolgálata elég keményen beavatkozott. Magyarországot nem rohanták le az amcsik (sajnos) és nem buktatott meg a CIA demokratikusan választott kormányt (szerencsére). '56-ban nem az volt az igazán tetű dolog, hogy nem segítettek, hanem az, hogy közben a propagandaadóik elhitették a néppel, hogy segíteni fognak. Az első Öböl-háború után is ezt szopták meg a Szaddam ellen felkelők, akiket az amcsik bíztattak, aztán hagyták, hogy Szaddam legyilkolja őket.

sorsolya 2006.10.28. 13:36:54

Jó, jó, én sem gondoltam nagyon másképp. Csak annyi, hogy ne vonjuk már egy kalap alá a hidegháborús meg a mostani világrendet. Meg Hitlert és Busht, meg pancserkodást és preventív háborút, stb. Ui.: Nem akartam azt sejtetni, mintha '56-ban be kellett volna avatkozniuk. (Arra van az ENSZ, ugyebár.)

FoLib · http://friendofliberty.freeblog.hu 2006.10.29. 11:59:37

Az ENSZ-re lehet ugyan várni, csak éppen nem nagyon érdemes. Én még emlékszem Koszovóra...

sorsolya 2006.10.29. 13:41:19

Egész pontosan így értettem én is az ugyebárt.

FoLib · http://friendofliberty.freeblog.hu 2006.10.29. 15:17:47

Ezek szerint hasonlóan vélekedünk az ENSZ tevékenységéről. Örülök.

sorsolya 2006.10.29. 16:42:53

Ha nem vélekednék sok mindenben hasonlóan, nem próbálnám megérteni, amit nem értek.
süti beállítások módosítása